News
Experten om UI-direktörens svar: “Tar det alldeles för lätt”
Please note, the article and the interview are in Swedish.
TV4, 29 January 2025
by Olof Axelsson and Shervin Nasiri / Photo credits: TV4
”Svarar på någonting helt annat” • Kritisk till hur UI hanterar frågan om Rouzbeh Parsi
UI:s Mellanösternchef Rouzbeh Parsi kan kopplas till iranska påverkansnätverk, enligt TV4 Nyheternas granskning.
Men Jakob Hallgren, direktör på Ui har fortsatt "fullt förtroende" för Parsi.
Terrorforskaren Magnus Norell menar att institutionen tar alldeles för lätt på granskningen.
– Du får kritik för någonting på din institution, och svarar på någonting helt annat. Det är det han har gjort här, säger terrorforskaren.
Terrorforskaren Magnus Norell, som tidigare arbetat på Must och Säpo säger att Rouzbeh Parsis roll på Utrikespolitiska Institutet är ett tydligt exempel på en lyckad påverkanskampanj från den Iranska regimen. Han menar att Parsi i sin roll på UI kan gå regimens ärenden och indirekt påverka svensk politik.
– Signalen till Iran blir att det lönar sig. På sikt försvagar det Sverige, och på sikt försvagar det våra möjligheter att hantera när det verkligen blir allvarligt – det är allvarligt.
Inte en oberoende forskare
På frågan om Rouzbeh Parsi kan betraktas som en oberoende forskare svarar Norell att det inte är möjligt, även om det är en gråzon.
– När det gäller Iran så är han definitiv inte det, säger Norell.
– Det är ju många exempel i det här materialet där man har skrivit artiklar, till och med innan man har publicerat dem, kollat av med sina iranska kontakter om det här är okej eller inte. Så han blir liksom en ”mouthpiece” för den iranska regimen och då är man ju inte oberoende.
Som Mellanöstenschef har han haft en nyckelposition på UI, som delvis är skattefinansierat. Hur ser du på det?
– Det är en sådan institution som skriver rapport och ger underlag till regeringen. I det fallet så finns det en klar risk att underlaget är mer eller mindre precis det som Iran vill att det ska vara.
Kritisk mot UI:s hantering
Direktören på Utrikespolitiska institutet, Jakob Hallgren, bemötte under onsdagen TV4:s granskning och tillbakavisade kritiken. Han menar att man på institutet har fullt förtroende för Rouzbeh Parsi.
Magnus Norell är kritisk till hur lätt UI tar på TV4:s granskning och till att Jakob Hallgren hävdar att det inte skulle vara något konstigt med att Rouzbeh Parsi har möten med företrädare för den iranska regimen.
– Det är klart att det inte är. Men det handlar inte om det. Alls, säger Magnus Norell och tillägger:
– Det är väl ett klassiskt svar egentligen. Du får kritik för någonting på din institution, och svarar på någonting helt annat. Och det är det han har gjort här. Det är inget som har sagt att det är ett problem att företrädare för UI har möten med den iranska regimen. Det handlar inte överhuvudtaget om det. Men det är det han svarar på och hoppas att det här ska blåsa över också.
The original article, including the interview, is available here: https://www.tv4.se/artikel/011jcSqg98ge9UG6fT5HFk/experten-om-ui-undviker-fragan
